Tombala Oyununda Bilmeniz Gereken Terimler

Tombala oyunu için başlangıç yapmak isteyen kişiler oyun konusunda fazla bir hazırlık yapmasına gerek yoktur. Ancak başarılı olmak için tombala oyununda bilmeniz gereken terimler bulunuyor. Oyunla ilgili merak edilen en önemli terimlerden bir tanesi de çinkodur. Özellikle oyuna yeni başlayanlar için çinko merak konusu oluyor. Çinko tombala oyunun en önemli aşamalarından biridir. Oyunda ilk olarak çinko yapmayı başaran oyuncu oyun kazanma konusunda üstünlük elde eder.

Tombala Oyunu Çinko

Tombala oyununda yer alan çinko, oyun kartlarındaki bulunan bir sayı dizisinin tüm sayıların kapanmasıdır. Tombala oyununda iki çinko bulunuyor. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz.

1. Çinko,
2. Çinko

Oyuna aynı zamanda adını ”tombala” sözcüğü oyun kartlarında yer alan sayıların kapatmasıyla oluşur. Oyunda birinci çinkoyu oluşturan kişi diğer oyuncular üzerinde psikolojik üstünlük elde eder. Ayrıca ilk iki çinkoya ulaşılması halinde ”tombala” yapmada daha şanslı olur.

Tombala Oyunun Kuralları

Tombala oyununda bütün oyuncular için önemli kurallar bulunuyor. Bu oyunda koyu renkli oyun torbasının kullanılması ve taşların çok iyi bir şekilde karıştırılması önemli bir kural olarak ön plana çıkıyor. Çünkü taşların karıştırılmaması taşların sıralı bir şekilde gelmesine neden olur. Tombala oyun kuralları içinde yer alan bir diğer önemli kural ise çinkoların tamamlanmasıdır. Torba içinde yer alan taşların 90 tane olması ve 1’den 90’a kadar sayıların yer olması gerekir.

Tombala Oyunu Nasıl Oynanır?

Tombala oyununda kullanılacak tüm ekipmanlar hazırlandıktan sonra torba içinden sayıların çekilmesi başlar. Taşları çeken kişi torbayı çok iyi bir şekilde karıştırarak taşı rastgele çeker. Taşı eline alan kişi yüksek bir sesle söyler. Böylece oyunda yer alan oyuncular oyun kartlarını kontrol ederek çekilen sayıyı oyun kartında kapatır. Oyuncu elinde bulunan oyun kartında üç sıradan birini kapatması halinde çinko yapmış olur. Oyunun ilerlemesi ile heyecan da daha çok artar. Özellikle kalabalık bir şekilde oynanan tombala oyununda heyecan dozu daha da yüksek oluyor.

Tombala Nasıl Yapılır?

Oyuncular tombala yapması için ilk olarak iki çinkoyu oluşturmaları gerekir. İki çinko sayesinde oyun kartında yer alan iki sıra tamamlanmış olur ve son üçüncü sıraya geçilir. Üçüncü sırada yer alan sayıların kapatması sonucunda tombala yapılmış olur. Bazen iki tane oyuncunun çinkosu çakışması olabilir. İstisnai bu durum halinde iki oyuncu tombalaya ulaşmış olur.

Tombala Oyunun Püf Noktaları

Tombala oyunu diğer şans oyunlarında olduğu gibi fazla bir stratejiye ihtiyaç duyulmuyor. Popüler bir şans oyunu olan tombalada torbadan çıkan sayıların takip edilmesi oldukça önemlidir. Şanslı olan kişiler torbadan çıkan sayılar ilk olarak birinci çinkoya sonra ikinci çinkoya ve en sonunda ise tombalaya ulaştırır. Tombala oyununda hile yapma durumları da söz konusu oluyor. Bazı oyuncular oyun kartında bulunan sayıları gösteren taşları torbanın özel bölmelerine koyabiliyor. Bu tür durumların yaşanmaması için torbanın içinde özel bölüm olup olmadığı kontrol edilmesi gerekir.

Yorum yapın

error: Content is protected !!